Trend Yangin Yangin ve Gazli Sndrme Sistemleri

Anafartalar Mahallesi Ege sok. Ucar Ticaret Merkezi No: 5 /166
Ulus-Altindag / ANKARA

Tel:0 312 3124133

Fax:0 312 3124134

E-Mail:info@trendyangin.com

Davlumbaz Sondurme Sistemleri


artemis davlumbaz soğutma sistemleriAnkara davlumbaz sistemleridavlumbaz sogutma sistemleri

DAVLUMBAZ SÖNDÜRME SISTEMI NASIL OLUR?

Her yil dünyanin çesitli yerlerinde çikan küçük mutfak yanginlari, gerekli önlemler alinmadigi için tüm yapiyi tehdit eder hale gelmektedir. Bu nedenle küçük bir mutfak yangini alisveris merkezi, otel v.b. binalarin tümüne zarar verdiginden milyonlarca dolar maddi kayba ayni zamanda da is ve hizmet kaybina sebep olmaktadir. Son derece basit ve ekonomik bir sekilde önlem almak, hasari önlemede büyük oranda basari saglamaktadir. Davlumbaz söndürme sistemleri mutfak davlumbaz yanginlarinin söndürülmesinde en etkili çözümdür.

OTOMATIK

Bosaltma mekanizmasi algilama hattinin devreye girmesi sonucu kizgin yag yanginlari için özel olarak gelistirilmis düsük PH seviyesine sahip potasyum karbonat bazli sivi söndürücünün bosaltma hattindan hizli bir sekilde bosalmasini saglar. 

HIZLI

Davlumbaz söndürme sistemi otomatik bir sistemdir. Davlumbaz içine yerlestirilen eriyebilen metal detektörler sayesinde yangini çok hizli bir sekilde algilar.

ETKILI SÖNDÜRME

Ankara Davlumbaz Yangin Sondurme Ani

Söndürücü sivi nozullari vasitasi ile bosalarak yanginin hizli ve etkili bir sekilde söndürülmesini saglar.Sivi söndürücü kizgin yag yanginlari üzerinde köpük seklinde bir battaniye olusturarak alevlerin oksijen ile temasini keser. Sivi söndürücü kizgin yag yanginlari için özel olarak gelistirilmistir. 

MANUEL BOSALTMA KOLU:

Sistemin manüel olarak bosaltilmasini saglar.

GAZ KESME VANASI:

Yangin halinde mahalle daha fazla yakit girisini engeller.

ELEKTRIK KONTAGI:

Alarm sistemine sinyal vermek veya mutfaktaki elektrikli cihazlari kapatmak için kullanilir. 

ONAYLI:

Davlumbaz söndürme sistemi tasarim, montaj ve malzeme özelliklerine dair kriterlerin belirlenmesi için TSE standartlarinda yer almiyor ise öncelikle Avrupa birligi standartlari ya da UL300 standartlari dikkate alinmalidir.Davlumbaz Söndürme Sistemleri UL300 standardina göre tasarlanmis ve NFPA 96, NFPA 17A ya uygundur.

Ankara davlumbaz sistemleridavlumbaz ankara yangın soğutma sistemleri Davlumbaz Sondurme Siteminin Calismasi

MUTFAK , ÇAY OCAKLARI , SOBALAR VE BACALAR

MADDE 57- (1) Konutlar hariç olmak üzere, alisveris merkezleri, yüksek binalar içinde bulunan mutfaklar ve yemek fabrikalari ile bir anda 100'den fazla kisiye hizmet veren mutfaklarin davlumbazlarina otomatik söndürme sistemi yapilmasi ve ocaklarda kullanilan gazin özelliklerine göre gaz algilama, gaz kesme ve uyari tesisatinin kurulmasi sarttir.

(2) Mutfaklarin bodrumda olmasi ve gaz kullanilmasi hâlinde, havalandirma sistemleri yapilir. Ikinci bir çikis tesis edilmeksizin gaz kullanilmasi yasaktir.

(3) Mutfak ve çay ocaklari binanin diger kisimlarindan en az 120 dakika süreyle yangina dayanikli bölmeler ile ayrilmis biçimde konumlandirilir. Bölme olarak ahsap ve diger kolay yanici maddeler kullanilamaz.

(4) LPG kullanilan mutfaklarda, LPG tüpleri bodrum katta bulundurulamaz. LPG kullanilan mutfaklarin bodrum katta olmasi hâlinde; gaz algilayicinin ortamdaki gaz kaçagini algilayip uyarmasi ile devreye giren ve gaz akisini kesen, otomatik emniyet vanasi veya ani kapama vanasi gibi bir emniyet vanasinin ve havalandirmanin bulunmasi gerekir.

(5) Mutfaklarda dogalgaz kullanilmasi hâlinde, 112 nci maddede belirtilen esaslara uyulmasi sarttir.


DÖRDÜNCÜ BÖLÜM


Denetim


MADDE 131- (1) Bu Yönetmelik hükümlerinin uygulanip uygulanmadigi asagidaki sekilde denetlenir:


a) Özel yapi, bina, tesis ve isletmeler, mahalli itfaiye teskilati ile bunlarin bagli veya ilgili oldugu bakanlik ve kamu kurum ve kuruluslarinin müfettisi, kontrolör veya denetim elemanlari tarafindan denetlenir. Bina sahibi, yöneticisi ve sorumlulari denetim elemanlarinca binalarin arzu edilen bütün bölümlerini ve teçhizatini göstermek, istenilen bilgi ve belgeleri vermek zorundadir. Denetim sonunda eksik bulunan ve giderilmesi istenilen aksakliklar ile talep edilen önlemlerin öngörülen uygun süre içerisinde ilgililerce yerine getirilmesi mecburidir.


b) Kamu binalari, kurum amiri ve görevlendirecegi kisi veya heyet, mülki amir veya görevlendirecegi heyet, kurumun bagli veya ilgili oldugu bakanlik, müstesarlik, genel müdürlük veya baskanlik müfettisleri veya kontrolörleri; hükümet konaklari ise, Içisleri Bakani adina Sivil Savunma Genel Müdürü veya görevlendirecegi kisi veya heyet ile mülkiye müfettisleri tarafindan denetlenir. Denetim yetkisini haiz kisiler, kurum, kurulus ve müesseselerin denetim sonuç raporlarini; bagli veya ilgili oldugu bakanlik, müstesarlik, genel müdürlük veya baskanliklarina gönderir.

ONBIRINCI KISIM

Son Hükümler yönetmelige aykirilik hâlleri

MADDE 168- (1) Bu Yönetmelik hükümlerine aykiri hareket edenler hakkinda, aykiri hareketin suç veya kabahat teskil etmesine göre 5237 sayili Türk Ceza Kanunu ve 5236 sayili Kabahatler Kanunu hükümleri uyarinca islem yapilir.

(2) Ilgili mevzuatta öngörülen diger yaptirimlar saklidir.

 

TREND YANGIN (DAVLUMBAZ SÖNDÜRME SİSTEMLERI)


STANDARTLAR